روزنامه "یومیوری"، روز دوشنبه در سرمقاله خود به قلم پرفسور " شین ایچی كیتااوكا" استاد دانشگاه توكیو، نوشت: همه بر این موضوع نظر مشترك دارند كه چین به صورت شتابان در حال پیشرفت است و این پیشرفت نیروی ارتش چین را افزایش می‌دهد.

به گزارش ایرنا به نقل از یومیوری، كیتااوكا كه پیشتر قایم مقام سفیر ژاپن در سازمان ملل متحد بود، می‌افزاید: اما با وجود این پیشرفت شتابان، به دلیل ماهیت ساختار نظام كمونیستی چین، آینده این كشور قابل پیش بینی نیست.

وی اضافه كرد: از سوی دیگر این امكان وجود دارد كه‌اقتصاد كشور كمونیستی چین همانند یك هواپیما بتواند بدون مشكلی، به صورت نرم بر روی زمین فرود آید و در بخش سیاسی نیز مردم‌سالاری در این كشور پیشرفت كند.

كیتااوكا می‌نویسد: اما این احتمال نیز وجود دارد كه این كشور كمونیستی در آینده با آشوبهای داخلی در بخش‌های اقتصادی و سیاسی روبرو شود و ارتش چین نیز راه قدرتمند شدن و گسترش دادن نفوذ خود در منطقه را پیش گیرد.

این كارشناس تاریخ سیاست خارجی ژاپن، می‌افزاید: بسیاری از مردم آمریكا مهمترین رابطه در جهان میان دو كشور را، رابطه آمریكا و چین می‌دانند كه این موضوع یك امر طبیعی است. به‌گفته كیتااوكا، این موضوع بدین دلیل نیست كه آمریكاییها به چین بیشتر از دیگر كشورها اعتماد دارند، بلكه به این علت است كه اگر رابطه آمریكا با چین بخوبی پیش نرود، مشكل بزرگی در جهان پدیدار خواهد شد. وی می‌نویسد: نیاز است كه تدبیراندیشی در برابر واقعیت چین به صورت عمده به دو بخش تقسیم شود كه یكی از آنها گسترش دادن رابطه اعتماد آمیز با این كشور و دیگری آماده كردن خود برای رفتن چین به‌سویی باشد كه خوشایند نیست.

كیتااوكا می‌افزاید: برای ژاپن نیز چگونگی اداره كردن سكان رابطه با چین بسیار مهم بوده و نیاز به توجه دقیق به آن است.

به نوشته كیتااوكا، در این راستا رابطه نزدیك ژاپن با آمریكا نیز بسیار مهم بوده و این موضوع برای توكیو سرنوشت ساز است.

وی می‌افزاید: آمریكا نیز برای خوب پیش بردن رابطه خود با چین، نیاز به داشتن رابطه نزدیك با ژاپن دارد.

 

نویسنده: تحریریه روزنامه آساهی

منبع: توكیو، خبرگزاری جمهوری اسلامی ۸۶/۰۹/۰۵

گردآوری : علی خدامرادی (دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب - آذر 1386)

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 3 دی 1388    | توسط: علی خدامرادی    | طبقه بندی: مطالعات چین،     | نظرات()