همزمان با دستگیری معترضین نتایج انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، برخورد با احزاب و تشکل های سیاسی رسمی و پروانه دار و بازداشت اعضای آنان، بعنوان راهکاری برای جلوگیری از اعتراضات مردمی در دستور کار ماموران امنیتی و قضایی قرار گرفت

گفتنی است دادستان عمومی و انقلاب تهران کیفرخواستی را برای انحلال سازمان مجاهدین انقلا ب اسلا می در دادگاههای نمایشی قرائت کرده بود که حکایت از نفوذ و نقش تاثیرگذاراین سازمان در میان مردم دارد.

شکل گیری سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی تشکیلاتی عقیدتی – سیاسی است که پس از انقلاب اسلامی تشکیل شد. این سازمان در سال 1365 پس از تصمیم آیت‌الله خمینی مبنی بر عدم حضور نماینده‌اش در سازمان منحل شد. سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی بار دیگر در 16 فروردین 1358 با به هم پیوستن هفت گروه اسلام‌گرای مخالف رژیم شاه شکل گرفت و اعلام موجودیت نمود. این گروهها تحت عناوین: امت واحده، توحیدی خلق«در خارج از كشور»، توحیدی فلق، بدر، موحدین«در خوزستان و كرمان»، صف«در اصفهان و تهران» و منصورون«در سراسر كشور» به فعالیت مخفی مشغول بودند.

اعضای اصلی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی عبارت بودند از: مرتضی الویری، محسن رضایی، ذوالقدر، حسین فدائی، عبدالحسین روح الامینی، محمد بروجردی، علی عسگری، بهزاد نبوی، محسن آرمین، محمد سلامتی، هاشم آقاجری، سیدمصطفی تاج­زاده، محسن سازگار، بصیرزاده، نوروزی، عرب، مشایخی و....

 

این سازمان در تحولات مختلف كشور از جمله بحران‌های قومی منطقه‌ای و مبارزه با گروههای معارض با انقلاب نقش مهمی را ایفا ‌کرد كه از جمله می‌توان به اعزام برخی نیروهای سازمان به كردستان و مبارزه با ضدانقلاب اشاره كرد. در سال‌های بعد این سازمان نقش زیادی در مبارزه با جریان لیبرال در كشور داشت و در مجلس و صحنه اجتماع از خط امام دفاع می‌كرد. در جریان اوج ترورهای سازمان مجاهدین، نیروهای این سازمان نقش زیادی را در مبارزه با این جریان ایفا كردند.

 

اوج اختلافات در سازمان

اولین جرقه اختلاف بلافاصله پس از تشكیل سازمان بروز كرد كه مهمترین آنها در مورد انتشار اطلاعیه‌ای به مناسبت روز كارگر و صدور بیانیه به مناسبت شهادت دكترعلی شریعتی بود. اما مهمترین اختلافی كه منجر به شفافیت جناح‌ها(راست و چپ) در درون سازمان گردید و سپس به عرصه‌های اقتصادی هم كشیده شد مسأله نماینده امام در سازمان بود. در بهار1358، امام خمینی با بروز اختلافات و با درخواست خود سازمان، دو نماینده برای حل اختلافات در سازمان معرفی نمود. یكی استادمطهری بود كه مسائل سیاسی سازمان با وی بود و دیگر آقای حسین راستی كاشانی كه در مسائل فقهی با وی مشورت می‌شد.

پس از شهادت استاد مطهری، تنها نماینده امام در سازمان راستی كاشانی گردید. وی با افكار روشن بین مطهری و دكتربهشتی موافق نبود و نوآوری را ناشی از محافل روشنفكری در سازمان می‌دانست و آنرا خطرناك معرفی می‌كرد.

اختلافات در این زمان به اوج خود رسید، راستی كاشانی، ‌مخالفین خود را به عدم التزام شرعی و داشتن افكار التقاطی متهم كرد. در فاصله میان سال1361 الی1365 فعالیت‌های سازمان به شدت افول كرد. تا اینكه بالاخره راستی كاشانی در مهرماه سال1365 طی نامه‌ای ضمن اعلام داشتن مشغله فراوان و نامساعد بودن حال مزاجی خود تقاضای موافقت با استعفای خویش و انحلال سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را نمود كه مورد موافقت امام قرار گرفت و سازمان به­طوركلی منحل شد.

محمد سلامتی دبیرکل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران، که در سال 1370 توسط برخی از اعضای جناح چپ سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی تأسیس شد، علت این اختلافات را همراهی عده‌ای از اعضای سازمان از جمله افراد گروه منصورون با سیاست‌های جناح بازار، عدم اعتقاد به ولایت فقیه و مجلس و مخالفت آن‌ها با بسیاری از مصوبات مجلس و دولت هم‌چون قانون کار و قانون اصلاحات ارضی می‌داند. او مهم‌ترین اعضای راست‌گرای آن زمان سازمان را حسین فدایی، محمدباقر ذوالقدر، محسن رضایی و احمد توکلی معرفی کرده‌است.

 

تجدید سازمان در سال هفتاد

پس از اتمام جنگ، افرادی كه اغلب از دیدگاه به اصطلاح چپ سازمان حمایت می‌كردند نظیر آقایان بهزاد نبوی، محمد سلامتی، محسن آرمین، نوروزی، سید مصطفی تاج­زاده، هاشم آقاجری و... در سال هفتاد اقدام به تجدید سازمان نموده و اینبار با عنوان"سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران" از وزارت كشور مجوز فعالیت گرفته و شروع به فعالیت كردند و تا كنون نیز فعالیت این سازمان ادامه دارد.

 

ویژگی های "جنبش سبز" از دیدگاه سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران در بیانیه ای با تبیین ویژگی های جنبش سبز ملت، رمز موفقیت جامعه ایران را در دستیابی به مطالبات مشروع و قانونی خویش، استقامت، مدارا و تمسک به روش های مسالمت آمیز و مدنی دانسته است.

از منظراین سازمان مهم ترین ویژگی های این جنبش این است که رهبران آن نه تنهاهیچ تضادی میان دینداری و آزادی و برخورداری انسان ها از حقوق اساسی خود نمی بینند، بلکه دین را مدافع آزادی و کرامت انسان می دانند. و خواسته اصلی و محوری جنبش نفی استبداد و تضمین حقوق شهروندی و آزادی های اساسی ملت مصرح در قانون اساسی است.

از دیگر ویژگی های مهم جنبش سبز، مطالبات مشخص، متواضعانه، ملموس و قابل دستیابی آن است.

از دیدگاه سازمان این ویژگی، جنبش سبز را از شورش ها و اغتشاشات کور و بی هدف از یک سو و حرکت های دارای اهداف ایدآلیستی و دست نیافتنی بیگانه با واقعیات و به سرعت مستهلک شونده از سویی دیگر، متمایز می سازد. بنابر این جنبش سبز جنبشی مدنی،اصلاحی با گفتمان مسالمت آمیز است.

 

بازداشتهای از پیش طراحی شده

بهزاد نبوى عضو برجسته سازمان مجاهدین انقلاب اسلامى، در روز بیست و سوم خرداد، یک روز پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شد. به گفته بهزاد نبوی حکم بازداشت وى و شمار دیگرى از فعالان سیاسى پیش از برگزارى انتخابات ریاست جمهورى به دستور یک نهاد" امنیتى" صادر شده بوده است.

بهزاد نبوی تاکنون با وثیقه ۸۰۰ میلیون تومانی دو بار به مدت بسیار کوتاه به مرخصی آمده است. صالح نیکبخت در خصوص آخرین مرخصی و وضعیت موکلش اظهار داشت: " بهزاد نبوی با وثیقه هشت میلیارد ریال تودیع شده به مدت چهار روز از ساعت 13 روز دوم دی ماه به مرخصی آمد تا معالجات خود را در بیماری‌هایی که امکان معالجه آن در زندان وجود ندارد را ادامه دهد. اما به علت تعطیلات عزاداری امام حسین امکان معالجه وی در ایام سوگواری فراهم نشد و به همین دلیل نبوی بدون این که بتواند معالجات خود را انجام دهد به زندان بازگشت. نظر به این که امکانات زندان برای معالجه موکل من کافی نیست، طبق قانون باید معالجات وی در بیرون از زندان ادامه یابد. "

نیکبخت همچنین از ارایه لایحه تجدید نظر خواهی نسبت به حکم محکومیت بهزاد نبوی به شعبه 15 دادگاه انقلاب خبر داد و گفت: "امیدوارم دادگاه تجدید نظر با توجه به مستندات پرونده ،حکم برائت او را صادر و دادنامه وی را نقض کند."

گفتنی است این عضو برجسته سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، از سوى دادگاه انقلاب به پنج سال حبس تعزیرى به اتهام اقدام علیه امنیت ملى و نیز یک‌ سال حبس تعزیرى به اتهام فعالیت تبلیغى علیه نظام محکوم شده است.

 

تا آخر پای همه ی اعتقاداتم ایستاده ام

فیض الله عرب سرخی، عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و معاون وزارت بازرگانی در دوره اصلاحات است که در طی حوادث بعد از اعلام نتایج انتخابات توسط ماموران امنیتی در پانزدهم تیر ماه بازداشت شد.

مریم قدرس شربتدار با اشاره به اینکه همسرش در یک سلول انفرادی به همراه بهزاد نبوی نگهداری می شوند، می گوید: " مهمترین چیزی که این روزها آقای عرب سرخی و ما را ناراحت می کند بلا تکلیفی و سرگردانی از عدم تعیین وضعیت پرونده ایشان با گذشت بیش از ۶ ماه از بازداشت او است."

وی به همسرش گفته بود که به بازجویش گفته است آنقدر به راهی که در این ۳۰ سال برای نظام و انقلاب رفته ام اعتقاد دارم که اگر همین امروز با دلایل واهی مرا اعدام کنید فکر می‌کنم پیش برادران شهیدم خواهم رفت. اما به دنبال این اظهارنظر، وی دو هفته ممنوع الملاقات شد و پس از این مدت، در اولین دیدار با خانواده خود از ملاقات مهندس موسوی با آنان تشکر کرد و اعلام کرد: "تا آخر پای همه اعتقاداتم ایستاده ام".

 

استقبال از هر اقدام "عاقلانه" برای خروج از بحران

مصطفی تاجزاده دیگر عضو ارشد سازمان در تاریخ 24 خرداد بازداشت شد.فخرالسادات محتشمی پور همسر مصطفی تاجزاده عضو سازمان مجاهدین و مشارکت ایران اسلامی،در تشریح آخرین وضعیت همسرش گفت: " همسرم گفته است که دادگاه از نظر من تمام شده است چون مادامی که دادگاه آقای جنتی تشکیل نشود و به شکایت من از وی برای ابطال غیرقانونی آرای مردم تهران در مجلس ششم و تغییر نتیجه آن انتخابات رسیدگی نشود، در هیچ دادگاهی از خودم دفاع نخواهم کرد.بنابراین دادگاه از هم اکنون می تواند حکم خود را صادر و آن را اجرا کند. مگر آن که تا تاریخ یازدهم اسفند، دادگاه آقای جنتی تشکیل شود که در آن صورت از خودم در برابر اتهامات دفاع خواهم کرد."

تاجزاده مراتب تشکر خود را از پیشنهاد های پنجگانه مهندس موسوی که اجرای آن ها راهگشا و وحدت بخش است،اعلام کرده و گفت: "این راهکارها کشور و انتخابات را در مسیر درست خود قرار خواهد داد."

تاجزاده همچنین از علی مطهری و محسن رضایی نیز به خاطر تلاش ها و انجام وظیفه دینی و ملی شان بخصوص از پیشنهادهای علی مطهری برای عبور از بحران کنونی تشکر کرده و اضافه نمود: "ما هم که در زندان به سر می بریم از وضعیت کنونی کشور نگرانیم و صرفنظر از بی عدالتی که بر ما رفته است و می رود، وضعیت کشور را از وضعیت خودمان مهم تر می دانیم و معتقدیم از هر اقدام عاقلانه و منصفانه برای خروج از بحران کنونی باید استقبال کرد."

قابل ذکر است چندی پیش علی مطهری و محسن رضایی نامه های را انتشار کردند که در آن راهکارهایی را جهت خروج از بحران کشور ارائه داده بودند که با واکنش منفی و بسیار تند جناح افراطی دولت مواجه شده و حسین شریعتمداری آنها را مورد مواخذه قرار داد.

 

نگرنی از شرایط "نامعلوم" قدیانی

ابوالفضل قدیانی، عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران، از مبارزان و زندانیان سیاسی قبل از انقلاب و از دوستان نزدیک شهید رجایی، روز هشتم دی در منزل خود توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد.

همسر قدیانی با ابراز نگرانی از وضعیت جسمانی همسرش گفت: "در روزهای گذشته هیچ نهادی پاسخگوی پیگیری های ما درباره وضعیت آقای قدیانی نبوده است. همسرم ناراحتی قلبی دارد و دارو مصرف می کند. در این دو هفته از وضعیت جسمانی ایشان بی خبر و نگرانشان هستیم. "


وی در ادامه با اشاره به سوابق مبارزاتی همسرش قبل از انقلاب یادآور شد: "من و همسرم هر دو از زندانیان سیاسی رژیم شاه بودیم که به دلیل فعالیت های مبارزاتی خود مدتی در زندان بسر بردیم جالب است که اکنون با این سوابق همسرم باید در بند و ما نگران او باشیم."

همچنین سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران با صدور اطلاعیه ای ضمن محکوم کردن این بازداشت غیرقانونی، نسبت به وضعیت سلامتی وی هشدار داده و می نویسد: " خانواده و دوستان وی کمترین اطلاعی از او و اتهامش ندارند و همسر ایشان با پیگیری های مستمر پاسخی جز بی اعتنایی و درشت گویی در یافت نکرده است. سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران با توجه به بیماری قلبی آقای قدیانی، نسبت به ادامه بازداشت و نگهداری وی در شرایط نامعلوم در سلول انفرادی هشدار می دهد و مسئولیت هر گونه اتفاقی در این زمینه را متوجه مسئولان نظام می داند."

 

شرکت مردم در انتخابات با رویکرد "تغییر"

ابوالفضل قدیانی، در جریان حوادث بعد از انتخابات در گفت و گویی با روزنامه حیات نو به تشریح تلاش های پیش از انتخابات از سوی تشکل های اصلاح طلب و مسیر حوادث بعد از انتخابات پرداخته بود.

قدیانی با اشتباه خواندن دستگیری دسته‌جمعی فعالان سیاسی ادامهگفته بود: "این دستگیری‌ها ناشی از یك اشتباه محاسباتی- تحلیلی است. آنها تصور می‌كردند این چهره‌های سیاسی و فعالان سیاسی مردم را به حركت درمی‌آورند در حالی كه این حركت عظیم مردم در مخیله هیچ یك از فعالان سیاسی هم نمی‌گنجید. از این جهت آنها با این دستگیری‌ها وجهه نظام را نزد جهان مخدوش كردند و مجموعه اقدامات غیر قانونی در جریان دستگیری چهره‌های خادم انقلاب، هزینه سنگینی را بر نظام تحمیل كرد. اما به نظر می‌رسد این حبس‌ها نمی‌تواند خیلی ادامه پیدا كند. محاكمات كلی كه انجام شد از دید بسیاری از حقوقدانان غیرقانونی بود."

قدیانی پیش از دستگیری اش با تاکید بر نقش مراجع تقلید، علما و روحانیون در مسائل پیش آمده گفته بود: "روحانیت در گذشته و همواره پشتوانه ملت بوده است. برخی سعی كردند نهاد روحانیت و حوزه در حكومت ادغام و منحل شوند. اگر چنین می‌شد فاجعه‌بار بود و این یعنی دین را در خدمت قدرت قرار دادن. اما خوشبختانه در این زمینه به طور كامل توفیق پیدا نكردند. بخشی از مراجع در مقابل انحلال روحانیت در حكومت ایستادگی می‌كردند و با این موضوع به شدت مخالف بودند. در ماجراهای اخیر بخشی از مراجع موضع‌گیری بسیار خوبی داشتند كه در دفاع از حقوق ملت اثرگذار هم بود. بعد از این هم مواضع این مراجع می‌تواند راهگشا باشد."

 

بازداشت و بی خبری از وضعیت عضو "جانباز" سازمان

همچنین در پی بازداشت علی قلی تبار، مسئول شاخه سازمان در استان گلستان که پس از روز عاشورای حسینی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران با محکوم کردن دستگیری های غیر قانونی اطلاعیه ای صادر کرد.

در این اطلاعیه با اشاره به حضور قلی تبار در جبهه های دفاع مقدس و جانباز بودن ایشان آمده است: "دستگیری امثال آقای قلی تبار که سال ها حضور در جبهه های جنگ را در کارنامه خود دارند و ترکش های خمپاره را در تن خسته و رنجور خود هنوز حفظ کرده اند و به ارادتمندی به امام حسین(ع) در میان مردم شهره اند، سند رسوایی تبلیغات یاوه گویانی است که جنبش سبز و یاران موسوی را به ضدیت با انقلاب و نظام و ارتباط با بیگانه و هتک حرمت عاشورای حسینی متهم می کنند

 

 

 

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 11 بهمن 1388    | توسط: علی خدامرادی    |    | نظرات()